Jump to content
 • Faturalama


   

  Diğer dillerde:

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Genel Bakış

  Neden faturalama bilgileri sağlanmalı?

  Temel bir hesap ile Second Life'a tam olarak erişebilirsiniz ve bunun için bir kredi kartı veya PayPal hesabını bildirmeniz gerekmez; yine de bir kredi kartı veya doğrulanmış bir PayPal hesabı eklerseniz, şunları yapabilirsiniz: 

  Second Life faturalama politikaları

   Second Life Faturalama Politikaları metninin tamamını aynı zamanda  Hizmet Sözleşmesi bağlantısı üzerinden okuyabilirsiniz.

  Linden Lab® ancak çok özel durumlarda hesabınızı faturalandırır. Tüm ödemeler öncelikle ABD Doları (USD) hesabınızdan kesilir, eğer USD bakiyeniz yetersizse kredi kartınızdan veya PayPal hesabınızdan kesilir. Bir işlem yaparken "KULLANMA" öğesine tıklayarak USB bakiyenizin geçmesini veya tüm ücretin ödeme yöntemine gönderilmesini tercih edebilirsiniz.

  Özel üyelik

  Özel hesap sahipleri, seçtikleri ödeme planına göre ücretlendilir. Plana bağlı olarak ücretlendirme her ay, üç ayda bir veya yılda bir yapılabilir. Mevcut faturalandırma seviyenizi görmek için bkz. Hesap Özeti Faturalama seviyenizi değiştirmek için Üyeliği Yükselt/İndirge sayfasına bakın.

  Arazi kullanım ücretleri

  Arazi kullanım ücreti (aynı zamanda kulvar olarak da bilinir) Second Life'da sahip olduğunuz arazi miktarı ile doğru orantılı olarak artan değişken bir aylık ücrettir. Arazi kullanım ücretleri hakkında daha fazla bilgi almak için Arazi Fiyatlandırma ve Kullanım Ücretleri sayfasına bakın. Arazi kullanım ücretleri, özel bölge ücretlerinden ayrıdır.

  Özel bölge ücretleri

  Bir özel bölgeyi satın almak için ödenen ilk ücrete ek olarak, özel bölgelerin sahipleri Linden Lab'a aylık bir ücret öderler. Özel bölge ücretleri doğrudan kredi kartınızdan veya PayPal hesabınızdan kesilir ve diğer arazi kullanım ücretlerinden ayrıdır.

  Özel bölge ücretlerinin karşılaştırması için Özel bölge satın almak bölümüne bakın.

  KBnote.png Not: Özel Bölge ücretlerine KDV dahil değildir.

  Arazi Mağazası ve Açık Artırma sitesine erişim dahil olmak üzere, arazi türleri ve ücretlendirme hakkında daha fazla bilgi edinmek için Arazi Portal'ını ziyaret edin.

  Belirli bölge değişiklikleri (örneğin bölge adının değiştirilmesi, bölgenin taşınması veya farklı bir bölge türüne geçilmesi) için ücretler vardır; ayrıntılar için bkz. Özel Bölgelerin Yönetimi.

  Açık Artırmalar

  Bazı arazi açık artırmaları ABD Doları üzerinden gerçekleştirilir. Bir açık artırmanın kazanılması durumunda bir defaya mahsus bir ödeme yaparsınız, ancak bu ilave arazi nedeniyle bir üst Arazi Kulvarına geçerseniz, aylık Arazi Kullanım Ücretleriniz artabilir. Second Life'da arazi açık artırmaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bkz. Açık Artırma SSS.

  Bölge kiralama

  Tüm bir Bölgeyi kısa bir süre için kiralamak mümkündür. Bir bölgeyi kiralamanın ücreti günlük L$4000'dir, bu ücret kiralamanın ilk günü tam olarak ödenir. Bu fiyatın ABD doları yerine Linden doları (L$) olarak listelendiğine dikkat edin. Bölge kiralama hakkında daha fazla bilgi almak için Arazi Portalı'nı ziyaret edin.

  Linden dolar takası

  Tüm Sakinlerin ABD Dolarını Linden Doları (L$) ile değiştirme imkanı vardır; bu değişim Linden Dolar Takası (LindeX) üzerinde gerçekleştirilir. LindeX ücretleri işlem temelinde belirlenir; sadece bir takas yapmaya karar verdiğinizde sizden ücret alınır. Ayrıca SL dünyası içerisinde Linden Dolar satın alabilirsiniz, bunun için SL dünyası Linden Dolar bakiyenizin yanındaki L$ Satın A  düğmesine tıklayabilirsiniz. LindeX işlem ücretleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bkz. LindeX: Ücretler sayfası.

  Bazı kredi kartı düzenleyicileri, ödeme karta yabancı bir para biriminde gerçekleştirilirse küçük bir ücret alır. ABD'deyseniz ve mevcut kredi kartınızla sizden yabancı işlem ücreti alınıyorsa, ödeme yönteminizi silmeyi ve tekrar girmeyi deneyin. Yabancı işlem ücretlerinizi bu şekilde çözmeniz gerekir; eğer çözülmezse ücretleriyle ilgili olarak finans kurumunuza danışın.

  KBwarning.png Uyarı: Eğer kredi kartı veya PayPal ekstrenizde Linden Lab'dan geliyormuş gibi gözüken şüpheli veya beklenmedik ücretler görürseniz, mevcut tüm bilgileri toplayın ve soruşturulması için bir faturalama destek talebinde bulunun.

  Faturalama bilgilerinizi nasıl görüntüler veya değiştirirsiniz

  Faturalama bilgilerinizi görüntülemek için Second Life web sitesinde bkz. Faturalama Bilgisi sayfası .

  KBnote.png Not: Güvenlikle ilgili nedenlerden ötürü, sadece hesabınızla ilişkili kartın türünü ve kart numarasının son dört hanesini görüntüleyebilirsiniz. Numaranın tümünü görüntüleyemezsiniz. 

  Faturalama Bilgisi sayfasında mevcut Linden doları (L$) ve ABD doları bakiyelerinizi görüntüleyebilir, hesabınız için ABD doları ödeme yöntemlerini görüntüleyebilir ve yenilerini ekleyebilir, ayrıca farklı satın alım türleri için hangi ödeme yöntemlerinin kullanılacağını belirleyebilirsiniz.

  Yeni bir ödeme yöntemi eklemek

  Second Life hesabınıza kredi kartı, PayPal veya Skrill eklemek için Kredi Kartı EklePayPal hesabı ekle veya Skrill hesabı ekle öğesine tıklayın. PayPal veya Skrill ile bir faturalama anlaşması oluşturmak için ekrandaki talimatları takip edin veya kredi kartı bilgilerinizi gerektiği şekilde girin.

  Bir ödeme yöntemi eklediğinizde, bu yöntem hesabınız için kaydedilir ve bunu çeşitli ödeme türleriyle ilişkilendirebilirsiniz.  Daha fazla bilgi için bir sonraki bölüme bakın.

  Ayrıca  bir işlem sırasında ödeme yöntemi seçerken yeni bir ödeme yöntemi ekleyebilirsiniz.  Eğer bu şekilde bir kredi kartı, Paypal hesabı veya Skrill hesabı eklerseniz, yapılmakta olan ödeme türüyle otomatik olarak ilişkilendirilir.

  Ödeme yöntemlerini ödeme türleri ile ilişkilendirmek

  Aşağıdaki ödeme türlerinin her biri için hangi ödeme yöntemini kullanmayı istediğinizi belirtebilirsiniz:

  • Görüntüleyici'de L$ satın almak
  • Web üzerinde L$ satın almak
  • Arazi satın almak, özel ücretler, tekrarlanan ücretler

  Bir ödeme yöntemini ilişkilendirmek için  Faturalama Bilgisi  sayfasında Ödeme yöntemi  bölümüne gidin ve kullanmak istediğiniz ödeme yönteminin yanındakiDeğiştir  öğesine tıklayın ve ardından açılan listede istediğiniz  ödeme tiplerinin  yanındaki kutuları işaretleyin.

  Ödeme yönteminin yanındaki Değiştir öğesine tıklayıp ardından ilgili ödeme tiplerinin yanındaki kutuların onay işaretini kaldırarak bu ilişkiyi dilediğiniz zaman kaldırabilirsiniz.

  Ayrıca ilişkilendirilmiş bir ödeme yöntemini bir işlem sırasında değiştirmek için bu işlem için farklı bir ödeme yöntemi seçebilir veya yeni bir ödeme yöntemi ekleyebilirsiniz.

  Kayıtlı ödeme bilgilerini değiştirmek

  Ödeme yöntemlerinizden biri hakkında kayıtlı bilgileri değiştirmek için bu ödeme yöntemini silip, tekrar girmelisiniz.  Kaydedilen bir ödeme yöntemini,  Faturalama Bilgisi  sayfasındaki ödeme yönteminin yanında bulunan  Kaldır  öğesine tıklayarak silebilirsiniz.

  KDV ve faturalama ülkenizi değiştirmek

  Ülke seçiminiz, kullanabileceğiniz ödeme yöntemlerini belirler.  Normal olarak faturalama ülkenizi değiştirmeniz gerekmemelidir; ama seyahat ediyorsanız veya yeni bir konuma taşındıysanız bu bilgiyi güncellemeniz gerekebilir.   Faturalama Bilgisi  sayfasında ülke adınızın yanındaki  Değiştir  düğmesine tıklayarak faturalama ülkenizi değiştirebilirsiniz.

  Eğer faturalama ülkeniz Avrupa Birliği'nin üyesiyse, sizden  katma değer vergisi  (KDV) alınabilir.  Eğer bir şirketseniz ve Second Life'ı satıyorsanız veya bir müşteriye sunmadan önce değer ekliyorsanız, KDV alımından muaf olmak için AB tarafından yayınlanan KDV Kimlik numaranızı sunma hakkınız vardır.  Eğer  Faturalama Bilgisi  sayfasında faturalama ülkenizin adının altında  "KDV'ye Tabi" kaydını görürseniz,  KDV Muafiyeti Ekle  üzerine tıklayarak ve Kimliğinizi sunarak muafiyetinizi ekleyebilirsiniz.

  Daha fazla bilgi edinmek için bkz. KDV sık sorulan sorular

  Kabul edilen para birimleri ve ödeme yöntemleri

  Second Life'da aşağıdaki ödeme yöntemlerini kullanabilirsiniz:

  • Visa
  • American Express
  • MasterCard
  • Delta Online (yalnızca ABD dışında yaşayanlar)
  • JCB
  • Diners Club
  • Discover (sadece ABD'de yaşayanlar)
  • Visa Electron (sadece ABD dışında yaşayanlar)
  • PayPal
  • Skrill

  Ödeme için kabul edilen para birimleri arasında şunlar yer almaktadır:

   • ABD dışında yaşayanlar için CAD, AUD, JPY, EUR, GBP ve
   • ABD'de yaşayanlar için USD
  KBnote.png Not:  Eğer 7 Aralık 2011 tarihinden önce kayıtlı bir ödeme yönteminiz varsa, USD dışı para birimlerinde ödeme yapmadan önce bu ödeme yöntemini kaldırmanız ve tekrar eklemeniz gerekebilir.

  PayPal

  PayPal tarafından kabul edilen para birimlerinin tüm listesini görmek için resmi web sitelerini ziyaret edin ve çoklu para birimleri sayfasına bakın. Second Life ile işlem yaparken PayPal bakiyenizi kullanmak için bakiyenin USD cinsinden olması gerekmektedir. Paypal.com adresi üzerinden bakiyenizi USD'ye dönüştürebilirsiniz (PayPal ücret tahsil edebilir).

  Skrill

  Skrill; Visa, MasterCard ve American Express dahil olmak üzere çeşitli ödeme yöntemlerinin yanı sıra Ödeme Seçenekleri  sayfasında 100'ü aşkın yerel ödeme seçeneği sunmaktadır. Skrill tarafından kabul edilen para birimlerinin tüm listesini görmek için resmi web sitelerini ziyaret edin ve Ücretler ve Kullanılabilirlik bölümündeki sayfayı görüntüleyin.

  İşlem Geçmişini Anlamak

  Second Life web sitesindeki hesap sayfanızda işlem geçmişinizi iki yerde görüntüleyebilirsiniz:

  Hesap > L$ İşlem Geçmişi

  Seçilen tarih aralığı için (30 güne kadar) Linden Dolar (L$) işlemlerinizi görüntüler. Bu verileri aynı zamanda XLS (Excel) ve XML formatında indirebilirsiniz.

  Linden Takası > Yönet > LindeX Sipariş Geçmişi

  Şunları görüntüler:
  • Linden doları ve ABD doları hesap bakiyeleriniz.
  • Önümüzdeki 24 saat ve 30 gün boyunca kalan Lindex™ alışveriş limitleriniz.
  • Önümüzdeki 24 saat ve 30 gün boyunca kalan hesap faturalama limitleriniz.
  • Lindex™ Takası İşlem Geçmişiniz; buna hem kapalı hem de açık (henüz işleme konulmamış satın alma veya satma) talepler dahildir.

  Hesap Geçmişini Anlamak

  Hesap geçmişinize erişmek için Second Life hesap sayfanızın yan çubuğundan  Hesap > Hesap Geçmişi/Özetleri  seçimini yapın. Bu sayfada son 45 günde gerçek dünyadaki parayı içeren tüm hesap işlemleriniz görünür.

  LindeX

  LindeX üzerinde Linden doları satın alımlarınız için iki adet giriş görürsünüz: Bunlardan biri L$ satın alımına karşılık gelir, diğeri de işlem için yapılan ödemeye karşılık gelir. Örneğin, şu doğrudur:

  Süre Doğrulama Kimliği Not Tutar Kapanış Bakiyesi
  08/17/2010 08:41:22 102230685019 Müşteri Ödemesi ($7,75) $23,23
  08/17/2010 08:41:22 - LindeX Para Birimi Satın Alımı $7,75 $30,94

  Zamanlama sorunları nedeniyle bunlar aksi sırada görünebilir. Bu nedenle; örneğin, şu da doğrudur:

  Süre Doğrulama Kimliği Not Tutar Kapanış Bakiyesi
  08/17/2010 08:41:22 - LindeX Para Birimi Satın Alımı $7,75 $30,94
  08/17/2010 08:41:22 102230685019 Müşteri Ödemesi ($7,75) $23,23

   

  Arazi ücretleri

  Arazi satın aldığınızda, arazi bakım ücretleri veya özel üyelik ücretleri ödediğinizde üç giriş görürsünüz:

  • Ödeme için bir giriş
  • Satın alım için bir giriş
  • KDV ücreti için bir giriş (eğer geçerliyse).
  Süre Doğrulama Kimliği Not Tutar Kapanış Bakiyesi
  09/09/2010 09:42:18 - Yeni Arazim (Gayrimenkul: Yeni Arazim) $1.029,00 $0,00
  09/09/2010 09:42:18 - Birleşik Krallık için %17,50 KDV ücreti $180,07 ($1.029,00)
  09/09/2010 09:42:18 102234890171 814,49 GBP ödeme, 1038 ile biten Visa ($1.209,07) ($1.209,07)

  Aynı şekilde, bu girişler herhangi bir sırada görünebilir, bu nedenle en sağdaki sütun her durumda farklı görünebilir.

  Sahip olunan araziler için faturalama

  Özel Bölgeler

  Tüm $ ABD doları işlemlerinde olduğu gibi Özel Bölge (ada) kurulum ücretleri ilk önce hesabınızdaki olası ABD $ doları tutarından tahsil edilir, sonra da arazi satın alımıyla ilişkilendirdiğiniz ödeme yöntemi kullanılır.

  Eğer PayPal kullanıyorsanız, aylık faturalama için verdiğiniz izni ayarlamanız gerekebilir. Talimatlar için bir sonraki bölüme bakın.

  Eğer bir kredi kartı kullanıyorsanuz, gerçekleşecek satın alımla ilgili olarak kredi kartı sağlayıcınızı bilgilendirmeniz gerekebilir. Özel Bölgeler için ayrıca havale yoluyla da ödeme yapabilirsiniz. Ayrıntılar için bkz. Hesap bakiyesi .

  Anakarada sahip olunan araziler

  Anakarada faturalama, son 30 gün içerisinde gerçekleşen maksimum kullanıma göre yapılır.

   Arazi Kullanım Ücretleri sayfasında belirtildiği üzere:

  Arazi Kullanım Ücreti, son 30 günde sahip olunan maksimum arazi miktarı için aylık bir ücrettir; arazi miktarı hesaplanırken gerçekte sahip olunan parseller ve gruplara bağışlanan arazi kulvarı dikkate alınır.

  Maksimum kullanım faturalandıktan sonra, maksimum kullanımınız sahip olduğunuz veya bir gruba bağışladığınız mevcut arazi miktarına sıfırlanır. Ne kadar süreyle elinizde olmuş olursa olsun, son 30 günde sahip olunan veya bağışlanan tüm araziler dikkate alınır.

  Anakara faturalamasından ayrı olan hesap ücretlerinde, kullanıcının kaydolma tarihi temel alınır ve önceden ödenir.

  Yaygın faturalama sorunlarının önlenmesi

  Faturalama sorunlarının bazı yaygın nedenleri ve bunların nasıl önleneceği aşağıdadır. 

  Genel

  Bir satın alım yapmaya kalkışırken ödeme bilgilerinizin kayıtlı olduğuna emin olun. Linden Lab üzerinde yapılan işlemler, satın alım veya ödeme yaparken ücretlendirme için bir ödeme biçimi belirtmenizi gerektirir.

  Kredi kartları

  Kredi kartı başarısızlığının bazı yaygın nedenleri aşağıdadır:

  • Kredi kartı numarasını yanlış girdiniz.
  • Faturalama adresini girmediniz veya yanlış girdiniz. Bu adres, faturanızda gözükenle aynı olmalıdır.
  • Karttaki adı girmediniz veya kartta yer alandan farklı bir şekilde girdiniz.
  • Faturalama Bilgisi sayfası.
  • Kredi kartı kabul edilen ödeme yöntemleri listesinde yer almıyor (yukarıya bakınız).
  • CVV (arkadaki 3 hane veya AmEx için öndeki 4 hane) bilgisini girmediniz veya yanlış girdiniz.
  • Kartın kullanım süresi dolmuş veya son kullanım tarihi yanlış girilmiş.
  • Kredi kartında doğrulama yapılabilmesi için yeterli kredi yok. Bir kredi kartının doğrulanması için $1.00 dolarlık bir yetkilendirme talebi göndeririz. Bu bir faturalama değildir, ancak kartın doğrulanabilmesi için en az $1.00 dolar krediye sahip olması gerekir.
  • Aylık ödeme limitinize ulaşıldı ve/veya bankanız ilave işlemlere onay vermiyor.
  • Kartı veren banka Linden Research, Inc. ile gerçekleştirilen işlemleri önceden onaylamamıştır. Sorunu çözmek için kartı veren banka ile iletişime geçin.
  • Eğer ABD dışındaysanız, kartınız uluslararası/deniz aşırı işlemlerde kullanılmak üzere ayarlanmamış olabilir (bu Visa Electron ile çok sık yaşanır).

  Eğer yukarıdakilerin hiçbiri geçerli değilse, nedeni belirlemek için kredi kartı sağlayıcınızla iletişime geçin.

  Ayrıca Linden Lab Faturalama Destek bölümüyle iletişime geçebilirsiniz.

  PayPal

  Genellikle başlangıçtaki anlaşmanın yapılamamasının nedeni PayPal hesabının doğrulanmamış olmasıdır. PayPal hesabını Linden Lab ile kullanabilmek için hesabın doğrulanmış olması ve anında transfer yapabilme özelliğine sahip olması gerekmektedir.

  Linden Lab PayPal üzerinden elektronik çek (banka hesabı) ödemeleri kabul etmez, çünkü bu ödemeler sanal malların ve hizmetlerin anında teslimatına ayak uyduracak hızda işlenemez.  Bu nedenle, PayPal hesabınızda yedek ödeme kaynağı olarak bir kredi kartı kayıtlı olması gereklidir VEYA USD cinsinden PayPal bakiyenizle ödeme yapmanız gerekir. PayPal hesabınızda yeterli USD bakiyesi bulunmadığında yalnızca banka hesabı ile kullanamazsınız.

  Aylık sınırlarınızın bilincinde olun. Varsayılan durumda PayPal ile aylık harcama sınırınız US$250,00 olarak ayarlıdır. Bu sınırı kolayca artırabilir veya azaltabilirsiniz. Daha fazla bilgi için  PayPal Kullanımı  kısmına bakın.

  PayPal Kullanımı

   PayPal ile ödeme ayarlanması

  Şu adımları takip edin:

  1. PayPal hesabınıza oturum açın.
  2.  Hesabım  sekmesine tıklayın.
  3.  Profil  alt sekmesine tıklayın.
  4. Param  bölümüne gidin.
  5. Önceden onaylanmış ödemelerim   bölümünde Güncelleştir üzerine tıklayın.
  6. Eğer  Linden Research ile mevcut faturalama anlaşmalarınız varsa, bunları seçin ve iptal edin.
  7. Tekrar  Profil  alt sekmesine gidin.
  8.  Kişisel bilgilerim  bölümünün altında, gereken yerlerde bilgilerinizi güncelleyin (eğer Second Life hesabınızda bir faturalama adresi ve e-posta yoksa PayPal anlaşmanız uyarı vermeksizin başarısız olabilir).

  Bunun ardından Linden Lab ile PayPal anlaşmasını oluşturun.

  Satın alım işleminizin gerçekleşmesi için  Tercih Edilen fon kaynağınızda (PayPal bakiyesi) yeterli fona sahip olmalısınız. Eğer  Tercih Edilen kaynağınızda yeterli fona sahip değilseniz, kalan bakiye Yedek fon kaynağınızdan (banka hesabı veya kredi kartı) çekilir.

  KBnote.png Not:  PayPal parolaları ve güvenlikle ilgili olarak: PayPal'a oturum açtığınız sayfa bir PayPal sayfasıdır. Bu bilgiler bize aktarılmaz, PayPal'a aktarılır.

  Linden Lab faturalama destek bölümü ile iletişime geçmek

  Eğer faturalama konusunda teknik olmayan bir sorununuz varsa, şu ücretsiz numaralardan Linden Lab faturalama destek ekibini arayabilirsiniz:

  • ABD/Kanada: 800-294-1067
  • Fransa: 0805-101-490
  • Almanya: 800-724-4552
  • İspanya: 90-083-9074
  • İngiltere: 800-086-9081
  • Brezilya: 800-878-3076

  Uzun mesafe (ücretsiz değildir): 703-286-6277

  Faturalama Destek bölümüne ABD, BK, ve Kanada'da haftanın yedi günü ve günün yirmi dört saati ve yukarıda listelenen diğer tüm ülkelerde ise haftada 7 gün erişebilirsiniz.

  Yaygın olarak karşılaşılan sorunlar ve sık sorulan sorular

  Ödeme bilgilerimi güncelleyemiyorum

  Eğer ödeme yöntemleriniz gerektiği gibi güncellenmiyorsa, bu sorun genellikle banka veya kart düzenleyicisi ile ilgilidir.  Bazı kredi kartı şirketleri, dolandırıcılığa karşı bir önlem olarak uluslararası ücretlendirmeleri (veya "çevrimiçi oyun" ücretlendirmelerini) otomatik olarak reddeder veya beklemeye alır.

  Eğer ABD'deyseniz, ödeme yönteminizi silin ve tekrar girin. Bu sayede talebiniz yerli işlem sorumlusundan geçer, bu da finans kurumunuzun işleminizi beklemeye alması olasılığını azaltır.

   

  KBcaution.png Önemli: Sistemimizde kredi ve banka kartlarının güncellenmesi 30 dakikaya kadar süre gerektirebilir. "Ödeme bilgileriniz başarıyla güncellendi" mesajını alsanız bile, satın alıma kalkışmadan önce yine de 30 dakika beklemelisiniz.

  Eğer bir ödeme yöntemini güncellenmede sorun yaşıyorsanız:

  1. En az 30 dakika beklediyseniz  ve başarısızlıkla sonuçlanan birkaç işlem yapmaya kalkıştıysanız veya bilgileriniz hala güncellenmeyi bekliyorsa, faturalama bilgilerinizi silin ve tekrar girin ya da alternatif bir ödeme yöntemi deneyin (kredi veya banka kartı).  Bunu yapmak için:
   1. Kontrol Panelinize gidin.
   2. Hesap üzerine tıklayın.
   3. Faturalama Bilgisi üzerine tıklayın.
   4. Faturalama bilgilerinizi güncelleyin ve sonra Gönder üzerine tıklayın.
    Eğer güncelleme başarılı olursa, "Bilgileriniz başarıyla güncellendi" mesajını görürsünüz.
   5. Ödeme işlem sorumlunuzdan onay almak için 30 dakika bekleyin.
  2. İkinci girişimden sonra, işlemler hala başarısız oluyorsa veya bilgileriniz hala güncellenmeyi bekliyorsa, kredi kartı veya banka kartı düzenleyicinizle iletişime geçin:
   1. Doğrudan  risk ve güvenlik  bölümü ile görüşmeyi talep edin.
   2. Linden Research ve Second Life'dan gelen ücretlendirmeler için kartınızı yetkilendirmek istediğinizi anlatın.
   3. Telefonda konuşurken, faturalama bilgilerinizi silin ve tekrar girin. Bunun ardından banka veya kart düzenleyicisi $1 tutarında bir doğrulama ücreti görmeli (ve onaylamalıdır), bu tutar daha sonra size iade edilecektir.
  3. Yukarıdaki adımları takip ettikten sonra hala bir işlemi tamamlayamadıysanız, yukarıda açıklandığı şekilde  Linden Lab faturalama destek  bölümü ile bağlantıya geçin.

  Ödemede sorun yaşıyorum - ne olacak?

  Eğer mevcut borç bakiyesi için hesabınızı faturalandırmayı başaramazsak, hesabınızı 30 gün süreyle askıya alırız. Bu süre içerisinde hesap sayfanıza gidip, kredi kartı bilgilerinizi güncelleyebilir ve hesabınızı derhal yeniden etkinleştirmek için ücretin kartınızdan çekilmesini manuel olarak sağlayabilirsiniz.  Eğer sürekli olarak 30 günü aşkın süre boyunca borç bakiyeniz mevcut olursa, hesabınız devre dışı duruma geçer: Bakiyeyi temizlemek için secondlife.com  adresine erişebilir ancak devre dışı bırakmada geciktirilmiş SL dünyası hesaplarınıza erişemezsiniz.

  Daha fazla bilgi edinmek için bkz.  Devre dışı bırakma politikası.

  İstediğiniz zaman hesap durumunuzu temel üyelik olarak değiştirebilir, ücretsiz bir şekilde yararlanmaya devam edebilirsiniz. Arazi sahibi olmanız durumunda, bu ücretlerin fasılalar halinde faturalandırıldığına dikkat edin; bu nedenle sizden ücret kesilmesinin sona ermesi için bir süre içerisinde son bir ödeme yapmanız gerekebilir. İlave ücretler ödemekten kaçınmak için sahip olunan araziler ve arazi kulvarı bağışları için tüm ücretleri ödemelisiniz.

  Bir şey için $ ABD doları ödedim ama henüz görünmüyor

  Second Life'da $ ABD doları ödemenizi gerektiren birkaç şey vardır. Bunlara şunlar da dahildir:

  Bu öğeleri satın aldığınızda, bunları az çok anında kullanmaya başlayabilmeniz gerekir.

  Arazi ücretleri gibi bir şeyin zamanı geldiğinde, bu ücret hesabınızdan kesilir. Bu ücret sonraki güne kadar eksi bakiye olarak gözükebilir, çünkü sistem henüz bunu işlememiştir. Çoğu durumda bu ücret, kayıtlı ödeme bilgilerinize göre gece vaktinden uygulanır.

  Eğer sistem bir şey için ödeme yaptığınızı farketmemiş gibi görünüyorsa, bir destek talebinde bulunmalısınız.

  Faturalama bilgisi girerken "Yetkili Değil" mesajı alıyorum

  Kullanmaya çalıştığınız kartı düzenleyen kuruluş, bir ödeme anlaşması oluşturma girişimini reddetmiştir. Bu sorunu çözmek için kart düzenleyicisi ile iletişime geçmelisiniz.

  Neden kredi kartımdan $1,00 kesildi?

  Bu gerçek bir ücretlendirme değildir, kredi kartı şirketinizden talep ettiğimiz bir yetkilendirmedir.

  Bu yetkilendirme alındığında hesabın geçerli olduğu doğrulanmış olur, bunun ardından yetkilendirmeyi geri alırız.

  Aslında herhangi bir noktada sizden $1,00 ABD doları kesilmez, ama bununla ilgili yetkilendirme ilgili kredi kartı ekstresinde böyle gözükebilir. Tutar birkaç gün boyunca "beklemede" veya "yetkilendirildi" olarak gösterilebilir ancak daha sonra hesaptan tamamen düşer.

  American Express ile yaşanan sorunlar

  Eğer bir American Express kartıyla Linden Lab üzerinde arazi veya L$ almayı düşünüyorsanız, önce American Express'i aramalı ve Linden Lab ile bir açık faturalama anlaşmasını yetkilendirmelisiniz. American Express bunu etkinleştirdiğinde, American Express kartınızı arazi veya L$ almak için kullanabilmeniz gerekir.

  Neden benden ilave bir işlem ücreti alındı?

  Ödemeler, ödeme yönteminiz için yerli olmayan bir para biriminde gerçekleştirildiğinde, bankanız yaygın olarak "yabancı işlem ücreti" denilen bir ücret alabilir. Bu ücret Linden Lab tarafından oluşturulmaz veya kesilmez, bunu kontrol etmemiz veya iptal etmemiz mümkün değildir.

  ABD'deyseniz ve mevcut kredi kartınızla sizden yabancı işlem ücreti alınıyorsa, https://secondlife.com/account/billing.php adresinde mevcut ödeme yönteminizi silmeyi ve tekrar girmeyi denemelisiniz. Bu süreç çoğu durumda yabancı işlem ücretlerini durdurmalıdır; ama bunlar devam ederse, kişisel durumunuzun ayrıntılarını öğrenmek için finans kurumunuzla iletişime geçmelisiniz.

  Önceden ödemeli ve hediye kartlarla yaşanan sorunlar

  Ödeme yöntemi başarısızlığının yaygın bir nedeni, desteklenmeyen kart türlerinin kullanılmasıdır. Bu noktada, VISA/AMEX/Mastercard logosuna sahip olsalar bile, önceden ödemeli kartların çoğu sistemimizle uyumlu değildir. Buna, perakende mağazalarında satın alınan kartlar, tekrar doldurulabilir kredi kartları ve bankalar tarafından düzenlenen bankamatik kartları dahildir.

  Kredi kartımla veya PayPal hesabımla bir satın alım yapmaya çalıştığımda, "Bu işlem seçilen ödeme yönteminizle tamamlanamaz, lütfen L$ satın alın, ardından satın alım işleminizi tekrar gerçekleştirmeye çalışın" mesajını alıyorum

  Pazaryerinden bir satın alım yapmak için kredi kartınızı veya PayPal hesabınızı kullanmaya çalışırken bir hata mesajı alırsanız, lütfen ödeme yöntemi olarak Linden doları (L$) kullanarak satın alımı gerçekleştirmeye çalışın.

  Satın alımınızı gerçekleştirmek amacıyla ilave Linden doları satın almak için:

  1. Sayfanın sağ üst tarafında L$ Satın A üzerine tıklayın
  2. Linden Doları (L$) kutusuna, satın alımınızı tamamlamak için gerekli Linden Doları miktarını yazın.
  3. Siparişi Ver üzerine tıklayın.
  4. Pazaryerine dönün ve ödeme yönteminiz olarak Linden dolarını kullanarak satın alım işleminizi tamamlayın.  User Feedback


  There are no comments to display.


×
×
 • Create New...