Jump to content
 • Sign in to follow this  

  Second Life Hızlı Başlangıç


  İçerikler

   

   

  Başlamadan önce

  KBcaution.png Önemli: Second Life içerisindeki zengin 3B içeriğin keyfini çıkarmak için bağımsız bir yazılım olan Second Life Viewer'ı kurmalısınız.  Kurulum süreci hızlı ve kolaydır, ancak bilgisayarınız  Sistem Gereksinimlerini karşılamalıdır. Second Life bu gereksinimleri karşılamayan sistemlerde çalışmaz.

  Second Life için kaydolmak ve kurulum

  Second Life için kaydolmak ve kurulum için aşağıdaki çabuk dört adımlı süreci izleyin.

  1. Bir avatar seçin 

  SLQS Choose Avatar.png

  Second Life'da bu şekilde görüneceksiniz. Geniş bir yelpaze içerisindeki avatarlardan seçim yapabilirsiniz; bunlara insanlar, hayvanlar, robotlar, hatta araçlar bile dahildir.  

  Eğer daha sonra fikrinizi değiştirseniz, merak etmeyin - istediğiniz zaman farklı bir avatar seçebilirsiniz!  Second Life'ı öğrendiğiniz zaman avatarınızı istediğiniz gibi özelleştirebilir veya Second Life Pazaryeri  üzerinde geniş bir yelpaze içerisinden seçim yapabilirsiniz.

  2. Bir kullanıcı adı oluşturun

  Bir Kullanıcı Adı Oluşturun.png

  Kullanıcı adınız, Second Life'a oturum açmak için kullandığınız hesap adıdır.  Bunun benzersiz olması gerekir, bu nedenle basit veya yaygın olarak kullanılan bir adı seçmeniz mümkün olmayabilir.

  Daha sonra, kullanıcı adınıza ek olarak herkesin görebileceği bir ekran adı seçebilirsiniz.

  Daha fazla bilgi edinmek için bkz.  Kullanıcı adları ve Ekran adları.

   

  KBwarning.png Uyarı: Kullanıcı adınızı dikkatle seçin! Bir kez seçtikten sonra değiştiremezsiniz. Bir "ekran adı" belirlemeniz durumunda bile kullanıcı adınız hala görünür durumda olacaktır ve başkaları size değinmek için bunu kullanabilir.

  3. Hesap ayrıntılarını doldurun

  SLQS Set Up Account Info.png

  E-posta adresinizi, doğum tarihinizi ve parolanızı dahil ederek hesap detaylarınızı doldurun.  Parolanızı unutmanız halinde kullanabileceğiniz ezberlenebilir bir güvenlik sorusu seçtiğinizden emin olun!  Ayrıca Second Life ile fotoğraf paylaşmayı ve durum güncellemeyi daha kolay hale getirmek için hesabınızı Facebook'a bağlamayı seçebilirsiniz.

  4. Bir hesap türü seçin

  SLQS SEÇ HESAP Type.png

  Ücretsiz temel hesabı seçin veya ayda $6 kadar az bir bedel karşılığında ücretli bir hesap açtırın.  

  Ücretli bir hesap ile kendinize ait Linden Evine sahip olursunuz (en az 18 yaşındaysanız), ayrıca sanal para ödülleri, size özel sanal eşyalar ve başka pek avantajdan yararlanabilirsiniz.  Ücretli hesaplarla ilgili daha fazla bilgi edinmek için Second Life Bilgi Bankası'nda Ücretli üyelik konusuna bakın.

  Şimdi temel bir hesap seçerseniz, daha sonra istediğiniz zaman ücretli üyeliğe terfi edebilirsiniz.

  5. Second Life'ı İndirin

  image17.png

  Second Life içerisinde zengin 3B içeriğin tadını çıkarmak için, Windows, Mac OS ve Linux üzerinde çalışan bir uygulama olan Second Life Viewer'ı karşıdan indirip kurmalısınız.  Çoğu web tarayıcısı bu yükleyici yazılımı otomatik olarak karşıdan indirir; bu gerçekleşmezse Second Life'ı Karşıdan İndir ve Kur üzerine tıklayın.

  Yükleyici programı özel olarak çalıştırmanız gerekebilir.

   

  Second Life dünyasındaki ilk adımlarınız

  Second Life için kayıt yaptırdıktan ve Second Life Viewer yazılımını kurduktan sonra bu sanal dünyadaki maceranıza başlamaya hazırsınız.

  Oturum açmak

  Second Life Viewer uygulamasını başlatın ve kayıt olurken seçtiğiniz kullanıcı adı ile şifreyi girerek Second Life üzerinde oturum açın. Oturum açarken sorun yaşarsanız Second Life Bilgi Tabanı'nda Oturum açma başarısızlığı konusuna bakın.

  Logging in - Turkish.jpg

  İlk oturum açtığınızda özellikle yeni kullanıcılar için hazırlanmış olan Karşılama Adası adını taşıyan bir alana gidersiniz. İhtiyaç duyacağınız temel becerileri öğrenmek için işaretlerin ve basit talimatları takip edin.
  Aşağıdaki bölümlerde Viewer yazılımının en önemli bölümleri ile bu uygulamadan nasıl en iyi yararlanabileceğiniz açıklanmaktadır.
  Başlamanıza yardımcı olmak amacıyla size Second Life içerisinde her şeyi yapmanıza imkan tanıyan Second Life Viewer uygulamasına hızlı bir giriş sunulacak.
   

   
   
   
  Annotated UI - Turkish.png
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

  Temel beceriler

  Nasıl yapacağınızı öğrenmek isteyeceğiniz ilk şeyler arasında şunlar da vardır:

  Yürümek

  Avatarınızı yürütmenin dört yöntemi vardır:

  • Yürümek için tıklayın. Gitmek istediğiniz noktada zemin üzerine tıklayın. Eğer fare işaretçiniz bir ok yerine bir ele dönüşürse, hareket etmezsiniz ama fare işaretçinizin altındaki bir nesneyle etkileşime girersiniz.  Nesnelerle etkileşmek bölümüne bakın.
  • Ok tuşlarını kullanın. ↑ ve ↓ okları ile sırasıyla öne ve arkaya doğru yürüyebilirsiniz.  ← ve → okları ile sırasıyla sola ve sağa dönebilirsiniz.
  • W, S, A ve D tuşlarını kullanınW ve S tuşları ile öne ve arkaya doğru yürüyebilirsiniz. A ve D tuşları ile sırasıyla sola ve sağa dönebilirsiniz. Sohbet alanına odaklanmadığınıza emin olmak için önce SL dünyasının içine tıkladığınıza emin olun. Aksi halde yürümek yerine sohbet metni yazıyor olursunuz.
  • Hareket denetimlerini açmak için Yürü/Koş/Uç  düğmelerine tıklayın  Avatarınızın hareket etmesini istediğiniz yöne tıklayabilirsiniz ve ayrıca yürü, koş ve uç modları arasında geçiş yapabilirsiniz.

  Koşmak

  İleri doğru koşmak için W üzerine çift tıklayın veya yukarı  ↑ tuşuna basın. Geriye doğru koşmak için S üzerine çift tıklayın veya  aşağı ↓ tuşuna basın.

  SLQS Jumping-Running.jpg

  Uçmak

  SLQS Flying.jpg

  Second Life içerisinde uçmak gerçekten eğlencelidir; bu sayede yürümeye veya koşmaya göre çok daha hızlı yol alabilirsiniz.

  Uçmak için Page Up veya E tuşuna basın ve basılı tutun.  Yere inmek için Page Down veya C tuşuna basın ve basılı tutun.

  Havadayken hareket etmek için yürürken kullandığınız tuşların aynılarını kullanabilirsiniz.

  KBnote.png Not: Bazı bölgelerde uçmanıza izin verilmez. Bu alanlarda konum çubuğunda şu simgeyi görürsünüz:  no flying.png no flying.pngno flying.png - bu durumda uçamazsınız.  

  Klavye kısayolları 

  Hızlı bir referans kılavuzu için Klavye kısayolları konusuna bakınız.

  Görüş alanınızı değiştirmek

  SLQS Camera Controls.png

  Varsayılan durumda görüş alanınız avatarınızın hemen arkasından ve biraz tepesinden başlar. Ancak bazen her şeyi başka bir bakış açısından görmek faydalıdır!

  Görüş alanınızı değiştirmenin birkaç yolu vardır:

  • Görüş alanınızı döndürmek için dünya üzerindeki herhangi bir yere tıklayın ve sürükleyin. NOT: Eğer siz tıklamadan önce fare işaretçiniz bir ele dönüşürse, görüş alanınızı döndürmek yerine nesneyle etkileşirsiniz.
  • Görüntü yakınlaştırmak için Alt tuşuna basın ve basılı tutun, sonra fareyle tıklayın ve sürükleyin ya da fare tekerinizi kullanın.
  • Yörünge değişimi gerçekleştirmek için Alt ve Control tuşları üzerine basın ve basılı tutun, bunun ardından fareyle tıklayın ve sürükleyin. 
  • View düğmesine tıklayın ve solda gösterilen denetimleri kullanın. 

  Varsayılan görünüme dönmek için Esc tuşuna basın.

  Metin sohbeti

  SLQS Chat Box.png
  .

  Yakındaki kişilerle sohbet etmek için Sohbet düğmesine (varsayılan durumda alttaki araç çubuğundadır) tıklayın. Yirmi metreye kadar etrafınızdaki herkes yazdıklarınızı görebilecektir.

  Bağırmak için sohbet metninizi yazdıktan sonra  Enter  yerine  Control-Enter  üzerine basın. 100 metreye kadar etrafınızdaki herkes yazdıklarınızı görebilecektir.

  En son yapılan sohbetlerin geçmişini göstermek için sohbet alanındaki ters üçgen simgesine tıklayın. 

  Sohbet geçmişindeki adların üzerine farenizi getirin ve ilave seçenekler görmek  için  i icon.png icon simgesine tıklayın.  

  Avatarınızı değiştirmek

  Avatarınızın yerini ücretsiz olarak sağlanan avatarlardan birini koymak için  Avatar avatar button.png  düğmesine tıklayın. Geniş bir yelpaze içerisindeki kişiler, robotlar, hayvanlar hatta araçlar arasında seçim yapabilirsiniz.  Avatarınızı özelleştirmekle ilgili bilgi edinmek için bkz. Görünümünüzü değiştirmek

  Nesnelerle etkileşmek

  sit here.png

  Karşılaştığınız herhangi bir nesneyle etkileşmek için üzerine sağ tıklayın ve yukarıdaki örnekte gösterildiği üzere eylemler ve araçlar menüsünden seçim yapın.  

  sit icon.png

  Mobilyalar gibi bazı nesnelerin üzerine farenizi getirdiğinizde  otomatik olarak bir "otur" simgesi görürsünüz. Bir nesnenin üzerine oturmak için nesneye tıklamanız yeterlidir. Tekrar ayağa kalkmak için pencerinin alt kısmına yakın görünen Ayağa Kalk düğmesine tıklayın.

  Fareniz bir nesnenin üzerindeyken imleç bir ele dönüşürse, nesneye tıklayarak bununla etkileşebilirsiniz.  Bazı durumlarda tıkladığınız zaman bir eylem gerçekleşir (örneğin bir lambayı açmak), bazen de nesnenin görüntülediği özel bir menüden bir eylem seçebilirsiniz.

  flower vase.png

  Fare imlecini bir nesnenin üzerine getirdiğinizde ayrıca bir bilgi kutusu görebilirsiniz, soldaki gösterilen örnekte olduğu gibi.  İlave seçenekler görmek için i icon.png  simgesine tıklayın.

  Yakındaki kişiler hakkında daha fazla bilgi öğrenmek

  SLQS More Info Button.png

  Yakındaki kişiler hakkında daha fazla bilgi edinmek için farenizi bunların avatarlarının üzerine getirin ve karşınıza çıkacak  i icon.png  simgesine tıklayın.

  SLQS View Full Profile.png

  Karşınıza çıkacak bilgi kutusunda şunları görürsünüz:

  • Avatar adları ve Second Life'da ne kadar süredir bulundukları.
  • Profil "geçmiş" bilgileri (ekledilerse).
  • Sesli sohbet ses düzeyi denetimi (sadece bu kişi için).
  • Daha fazla seçenek ve bilgi görmek için Tam profili görüntüle bağlantısı  Bkz. Profilleri Kullanmak bölümü.

  Second Life ortamlarını denetlemek

  SLQS Volume Controls.png

   

  Second Life içerisinde pek çok alanda ortam müziği mevcuttur veya SL içerisindeki bir yüzeyde video görüntülenmektedir. Sesin düzeyini kontrol etmek veya tamamen kapatmak için sağdaki kutudaki seçimi kaldırarak Viewer penceresinin sağ üst köşesindeki denetimleri kullanın.

  Ana ses düzeyi denetimi kontrol düğmesinin solundaki  Duraklat düğmesi ayrıca video ve medya akışını durdurmanıza olanak verir.  Ek denetimler için oynatılan medya akışının üzerinde fareyi hareket ettirebilirsiniz.

  Özel ortam denetimlerini göstermek için üzerinde video veya başka bir ortam görüntülenen herhangi bir SL yüzeyinin üzerine farenizi getirin.

  Görecek ve yapacak ilginç şeyler bulmak

  SLQS Destination Guide.png

  Second Life Hedef Konumlar Kılavuzunu görmek için Hedef Konumlar üzerine tıklayın.  Bir kategoriye tıklayın, ardından bu kategorideki bir hedef konuma tıklayarak buraya hemen ışınlanın.

  Daha fazla kategori ve hedef konum görmek için  http://secondlife.com/destinations/ üzerine tıklayın. 

  İlave imkanlar ve beceriler

  Yürümek, uçmak ve diğer temel işlevleri kullanmayı öğrendiğiniz zaman şunları da yapmak isteyebilirsiniz:

  Sesli sohbeti kullanmak

  Yazmaktan yoruldunuz mu?  Yakındaki kişilerle konuşmak için sesli sohbeti kullanın.  Bunun için bilgisayarınıza bir kulaklık takımı veya hoparlör ile mikrofon takmanız gerekecek.  Kulaklık takımı kullanırsanız, kendi sesinizin yankılarının sizi rahatsız etmemesini sağlarsınız.

  Speak - Turkish.png
   

  Genelde Second Life'ı başlatmadan önce ses cihazlarınızı bağamanız en iyisidir.  Kulaklık takımı veya (hoparlör ile mikrofon) taktıktan sonra ses cihazlarınızı yapılandırmanız gerekebilir. Bunu yapmak için Ben > Tercihler > Ses ve Ortamlar seçimini yapın. Giriş ve çıkış cihazlarınızı seçebilecek, ses düzeyi ayarınızı değiştirebileceksiniz.

  Tüm ses cihazlarınızı yapılandırdığınızda yakınınızdaki kişilerle konuşmak için Konuş üzerine tıklayın.  Mikrofonunuzu kapatmak için buna tekrar tıklayın.

  Eğer sesli sohbeti çalıştırmakta sorun yaşıyorsanız, Sesli sohbet SSS'ine bakın.

  KBnote.png Not: Bazı bölgelerde sesli sohbet devre dışı bırakılmıştır.  Bu alanlarda Konuş düğmesi soluk renkte olur ve sesli sohbeti kullanamazsınız.

  Ses noktaları

  SLQS Voice Dot.png
   

  Ses etkinleştirilmişse ve düzgün bir şekilde çalışıyorsa, aşağıda gösterildiği şekilde ad etiketinizin üzerinde küçük beyaz bir nokta geziniyor olacaktır. Ses işlevi etkinleştirilmiş olan başkalarında da ses noktaları olacaktır.

   

  Arkadaşlık kurmak

  SLQS Add FriendGovernor Linden.png

  Biriyle arkadaşlık kurmak için farenizi avatarlarının üzerine getirin,  i icon.png üzerine tıklayın ve önce Tam Profili Görüntüle, ardından Arkadaş Ekle  seçimini yapın.  Eğer bu talebi kabul ederlerse arkadaşlar listenize eklenir, siz de onların arkadaşlar listesine eklenirsiniz.

  Bir arkadaşlık teklifinin nasıl kabul veya red edileceği

  image07.png

  Biri size arkadaşlık önerdiğinde, ekranınızın sağ alt köşesinde bir iletişim kutusu belirir.

  Eğer Kabul Et üzerine tıklarsanız, arkadaşlık teklifini kabul ettiğiniz doğrultusunda yeni arkadaşınıza ekranda bildirim iletilir.

  Teklifi iptal etmek için  Reddet düğmesine tıklarsanız, Arkadaşlık teklifini reddettiğiniz doğrultusunda bu kişiye ekranda bildirim iletilir.

  KBtip.png İpucu: Birine arkadaşlık teklif etmeden önce sohbet edin veya biraz etkileşim kurun - nezaket bunu gerektirir!

  Yakındaki kişileri ve arkadaşlarınızı görmek

  People Floater.png

  Kişiler penceresini açmak için Kişiler düğmesine tıklayın, burada dört sekme vardır:

  • YAKIN  100 metreye kadar etrafınızdaki herkesi gösterir.
  • ARKADAŞLARIM  arkadaşlar listenizi gösterir, o anda çevrimiçi olanlar önce gösterilir.
  • GRUPLARIM Second Life gruplarınız hakkında bilgi gösterir; bunlar kulüplere benzer.  Daha fazla bilgi almak için  bkz. Gruplara genel bakışGruplara genel bakış .
  • SON  yakın zamanda anlık ileti veya grup sohbeti ile iletişim kurduğunuz herkesi gösterir.

  Tüm bu sekmelerde, o anda çevrimiçi olmayan kişilerin adları soluk renkte gösterilir.

  İlave seçenekler görmek için fareyi bir kişinin adının üzerine getirin:

  • Kişi hakkında ilave bilgi görmek için   i icon.png üzerine tıklayın, daha sonra daha fazla seçenek için  Tam profili görüntüle  seçeneğine tıklayın.

  YAKIN sekmesindeki mini-haritada içinde bulunduğunuz alanın kuşbakışı görünümü yer alır; sarı noktalar sizin konumunuzu gösterir, yeşil noktalarsa diğer kişileri temsil eder. 

  Fare tekerinizi kullanarak yaklaşın veya uzaklaşın ya da daha fazla seçenek görmek için haritaya sağ tıklayın.

  Profilleri kullanmak

  SLQS Full Profile Page.png

  Profilinizi düzenlemek için Ben > Profil üzerine tıklayın.  Kişiliğinizi ve ilgi alanlarınızı ifade etmek için profilinizi kullanabilirsiniz.  Ayrıca sosyal ağ kurma sitelerine benzer şekilde, arkadaşlarınızla değişik şeyler paylaşabilir ve onların sizinle paylaştıklarına bakabilirsiniz.  Second Life profilinizi Facebook, Twitter, LinkedIn ve diğer popüler sosyal ağlar üzerindeki hesabınızla ilişkilendirebilirsiniz.

  Başka birinin profilini görmek için, farenizi avatarlarının üzerine getirin,  i icon.pngüzerine tıklayın, sonra da Tam profili görüntüle üzerine tıklayın. Bu kişinin gizlilik ayarlarına bağlı olarak, görülmesine izin verdikleri şeyleri görebilirsiniz.

  Gizlilik ayarlarınızı yapılandırmak için:

  • Ben >Profil üzerine tıklayın.
  • Profil ayarlarınızı özelleştirmek için  Profili Düzenle  üzerine tıklayın.
  •  Gizlilik  sekmesine tıklayın.

   

  KBtip.png İpucu: Profil resmi eklemek istiyor musunuz?  Bilgisayarınıza bir anlık görüntü kaydetmeniz gereklidir veya var olan bir anlık görüntü ekleyebilirsiniz.  Bir Profil resmi eklemek, avatarınızı göstermenin harika bir yoludur.  (Hatırlayın, profil resimleri Genel erişkinlikte olmalıdır!)

   

  Devam

  Bu makaledeki temel becerileri kazandığınızda, Second Life deneyiminden tam olarak yararlanmak için başka şeyleri yapmaya başlayabilirsiniz. Second Life Kullanıcı Kılavuzuna bir bakın .

  Her şeyden önemlisi, Second Life'ın keyfini çıkarın!

   

  Sign in to follow this  


  User Feedback


  There are no comments to display.


×
[[Template core/global/global/includeJS is throwing an error. This theme may be out of date. Run the support tool in the AdminCP to restore the default theme.]]